ΕΞΕΤΑΣΗ ΦΥΣΙΚΩΣ ΑΔΥΝΑΤΩΝ

Το Υπουργείο Παιδείας διένειμε την εγκύκλιο για την εξέταση των Φυσικώς αδυνάτων Υποψηφίων για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις του 2013.

Μεταξύ άλλων, στην εγκύκλιο αναφέρεται ο τρόπος εξέτασης των μαθητών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή ειδικές μαθησιακές δυσκολίες καθώς και τη διαδικασία χορήγησης των γνωματεύσεων που αφορούν στους αντίστοιχους μαθητές ΓΕΛ - ΕΠΑΛ και αποφοίτους αυτών που θα συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2013.

Οι υποψήφιοι καλούνται, βάσει της εγκυκλίου, να καταθέσουν τις γνωματεύσεις που τους αφορούν (από Υγειονομικές Επιτροπές, ΚΕΔΔΥ) έως τις 25 Φεβρουαρίου 2013:

1. οι τελειόφοιτοι μαθητές ΓΕΛ και ΕΠΑΛ --> στους Διευθυντές των Λυκείων που φοιτούν

2. οι απόφοιτοι ΓΕΛ και ΕΠΑΛ --> στο Λύκειο που θα καταθέσουν αίτηση-δήλωση για τη συμμετοχή τους στις Πανελλαδικές Εξετάσεις.

Για περισσότερες διευκρινήσεις, δείτε την εγκύκλιο.