ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Η Ανώτατη Εκπαίδευση στη Γερμανία χαρακτηρίζεται από τα ιδρύματα Ανώτατης Εκπαίδευσης και από άλλα ιδρύματα που προσφέρουν, σε μαθητές που έχουν ολοκληρώσει τις σπουδές τους στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, μαθήματα που οδηγούν στη δυνατότητα άσκησης επαγγέλματος.

Η Ανώτερη Εκπαίδευση στη Γερμανία χαρακτηρίζεται από διαφορετικού τύπου ιδρύματα, ανάλογα με την επαγγελματική αποκατάσταση που προσφέρουν

? Πανεπιστήμια και ισότιμα ιδρύματα

? Ανώτερες Σχολές Μουσικής και Καλών Τεχνών

? Κολέγια

? Επαγγελματικά κολέγια

? Τεχνικές σχολές

Πηγή : https://webgate.ec.europa.eu/fpfis/mwikis/eurydice/index.php/Germany:Overview

Για περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στο Μορφωτικό Τμήμα της Γερμανικής Πρεσβείας στην Αθήνα (Γραφείο Ενημέρωσης για Σπουδές και Υποτροφίες στη Γερμανία) και στο Ενημερωτικό Κέντρο Αθηνών της Υπηρεσίας DAAD που στεγάζεται στο Goethe-Institut Αθηνών.