ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ

? Οι μαθητές όλων των τύπων Λυκείων στη Γαλλία διδάσκονται τα ίδια μαθήματα έως την ηλικία των 15 ετών.

? Στο τέλος του Γυμνασίου (coll?ge), οι μαθητές μπορούν να επιλεξουν ανάμεσα στο Γενικό και Τεχνολογικό Λύκειο και στο Επαγγελματικό Λύκειο. Και οι 2 τύποι Λυκείων προετοιμάζουν τους μαθητές για την απόκτηση του Απολυτηρίου (baccalaur?at) σε 3 χρόνια, το οποίο τους προσφέρει και πρόσβαση στην Ανώτερη και Ανώτατη Εκπαίδευση.

Η Ανώτερη Εκπαίδευση στη Γαλλία χαρακτηρίζεται από την συνύπαρξη 2 συστημάτων:

? τα Πανεπιστήμια, δημόσια ιδρύματα με ανοικτή πολιτική πρόσβασης (εκτός από τα Πανεπιστημιακά Ινστιτούτα Τεχνολογίας και τις Ενσωματωμένες Προπαρασκευαστικές Τάξεις)

? το μη-πανεπιστημιακό κλάδο, που περιλαμβάνει κυρίως τις Ανώτατες Σχολές, με υψηλά κριτήρια εισαγωγής (κάτοχοι απολυτηρίου με 2ετή παρακολούθηση Προπαρασκευαστικών Τάξεων)

(πηγή : https://webgate.ec.europa.eu/fpfis/mwikis/eurydice/index.php/France:Overview)

Το Εξειδικευμένο Τμήμα του Γαλλικού Ινστιτούτου στην Ελλάδα Campus France, παρέχει σε κάθε ενδιαφερόμενο όλες τις πληροφορίες για τις απαραιτήτες διαδικασίες για την εισαγωγή των Ελλήνων μαθητών αποφοίτων Λυκείου στα Ιδρύματα Ανώτατης Εκπαίδευσης που τους ενδιαφέρουν.