ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ

• Στην Α τάξη Γενικού Λυκείου, η οποία θεωρείται τάξη προσανατολισμού, μπορούν να εγγραφούν κάτοχοι απολυτηρίου Γυμνασίου ή άλλου ισότιμου τίτλου, χωρίς εξετάσεις.

Οι  προαγόμενοι από την Α΄τάξη Γενικού Λυκείου μπορούν να εγγραφούν είτε στη Β' τάξη Γενικού Λυκείου, είτε στη Β' Τάξη του ΕΠΑΛ, είτε στην Α΄τάξη των ΕΠΑΣ.

• Στη Β' τάξη του Γενικού Λυκείου οι μαθητές παρακολουθούν μαθήματα Γενικής Παιδείας, μαθήματα Κατευθύνσεων και μαθήματα Επιλογής. Προάγονται στην επόμενη τάξη έπειτα από ενδοσχολικές τελικές - ανακεφαλαιωτικές εξετάσεις στο τέλος του σχολικού έτους.

Οι προαγόμενοι από τη Β' τάξη του Γενικού Λυκείου μπορούν να εγγραφούν στη Γ' τάξη του Γενικού Λυκείου.

• Στη Γ' τάξη Γενικού Λυκείου οι μαθητές παρακολουθούν μαθήματα Γενικής Παιδείας, μαθήματα Κατευθύνσεων και μαθήματα Επιλογής.

Στο τέλος του σχολικού έτους, όσοι μαθητές επιθυμούν την εισαγωγή τους στις σχολές της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης (ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας), εξετάζονται Πανελλαδικώς (βλ. Πανελλαδικές εξετάσεις) σε μαθήματα των κατευθύνσεων που έχουν επιλέξει. 'Επειτα από τις Πανελλαδικές Εξετάσεις, διενεργούνται και ενδοσχολικές εξετάσεις που οδηγούν στην απόκτηση Απολυτηρίου Γενικού Λυκείου.