ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ

• ΓΕΛ

Το Γενικό Λύκειο είναι Σχολείο Γενικής Παιδείας στο οποίο η φοίτηση δεν είναι υποχρεωτική.
Μπορεί κάποιος να επιλέξει να εγγραφεί

στο Ημερήσιο Γενικό Λύκειο, με την προϋπόθεση

· να είναι 15 ετών

· να έχει Απολυτήριο Γυμνασίου

ή στο Εσπερινό Γενικό Λύκειο, με την προϋπόθεση

· να είναι 15 ετών

· να έχει Απολυτήριο Γυμνασίου

· να εργάζεται

- να είναι άνεργος κάτοχος κάρτας ανεργίας ΟΑΕΔ (134059/Γ2/25.10.2012 έγγραφο Υπ. Παιδείας)

- να είναι μητέρες ανήλικων τέκνων με αποκλειστική οικιακή απασχόληση (134059/Γ2/25.10.2012 έγγραφο Υπ. Παιδείας)

Τι τίτλο σπουδών αποκτώ τελειώνοντας ένα Γενικό Λύκειο (Ημερήσιο ή Εσπερινό);

Στο τέλος του Λυκείου, Ημερήσιου ή Εσπερινού, μπορείς να αποκτήσεις Απολυτήριο Γενικού Λυκείου είτε με Ενδοσχολικές είτε με Πανελλαδικές Εξετάσεις.
Εάν το Απολυτήριό σου είναι μέσω Πανελλαδικών Εξετάσεων, τότε σου δίνεται το δικαίωμα να διεκδικήσεις την εισαγωγή σου σε μία Πανεπιστημιακή Σχολή.