ΕΚΤΟΣ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟΥ 2016 ΣΙΡ ΚΑΙ ΕΛΕΓΚΤΕΣ ΑΕΡΑΜΥΝΑΣ

Η Σχολή Ιπταμένων Ραδιοναυτίλων (ΣΙΡ) καθώς  και το τμήμα Ελεγκτών Αεράμυνας της Σχολής Ικάρων δεν θα δεχθούν για το ακαδημαϊκό έτος 2016-17 εισακτέους, όπως αναφέρεται σε εγκύκλιο του ΥΠ.Π.Ε.Θ (ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΗΣ - ΔΗΛΩΣΗΣ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΕΛ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΣΥΣΤΗΜΑ (Ν.4186/2013, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει). Οι δυο σχολές δεν θα υπάρχουν στο μηχανογραφικό δελτίο του 2016.

Στην ίδια εγκύκλιο αναφέρεται ότι τόσο η Σχολή Ανθυποπυραγών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας (και για Πυροσβέστες και για ιδιώτες), όσο και η Σχολή Πυροσβεστών θα δεχτούν υποψηφίους των πανελλαδικών εξετάσεων του 2016 με το ΝΕΟ σύστημα.