Περιορισμός θεμάτων στην Τράπεζα_Δελτίο Τύπου ΥΠΑΙΘ

Ο Υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων κ. Α. Λοβέρδος ανακοίνωσε την διακοπή τροφοδότησης της Τράπεζας Θεμάτων για το τρέχον σχολικό έτος και τον περιορισμό του αριθμού των θεμάτων ανά μάθημα για την Α΄και Β΄ Λυκείου.

Συγκεκριμένα:

1. Από 21 Ιανουαρίου 2015, ημερομηνία έναρξης του Β΄ Τετραμήνου, να διακοπεί η τροφοδότηση της τράπεζας θεμάτων με νέα θέματα.

Μέχρι την ημερομηνία αυτή:

α) Να εξορθολογιστεί ο αριθμός των θεμάτων, με βάση τις ιδιαιτερότητες κάθε μαθήματος, τη διδακτέα ύλη και τον αριθμό των ωρών διδασκαλίας. Αυτή τη στιγμή ο αριθμός των θεμάτων σε κάποια μαθήματα κρίνεται υπερβολικά μεγάλος.

Παρατηρούνται επαναλήψεις και ασάφειες, ενώ αντλούνται θέματα από μη σημαντικά τμήματα της ύλης, με αποτέλεσμα να υποστηρίζεται μηχανιστική μάθηση (αποστήθιση), να ακυρώνεται μερικώς η φιλοσοφία του Νέου Λυκείου και να οδηγείται μεγάλος μέρος μαθητών στα φροντιστήρια.

Ένα παράδειγμα: Για το μάθημα «Φιλοσοφία» της Β΄ Γενικού Λυκείου, που διδάσκεται 2 ώρες εβδομαδιαίως, η Τράπεζα περιέχει 299 θέματα!! Στο συγκεκριμένο μάθημα θα μπορούσε με 70 περίπου θέματα να καλυφθεί επαρκώς το σύνολο της διδακτέας ύλης.

Όπως προκύπτει από τον πίνακα που ακολουθεί, κάτι ανάλογο συμβαίνει και σε σχέση με πολλά άλλα μαθήματα της Β΄ Τάξης.

β) Να ολοκληρωθεί, όπου δεν έχει γίνει αυτό, η κάλυψη του συνόλου της διδακτέας ύλης.

2. Μετά την 21η Ιανουαρίου και μέχρι το τέλος του Μαρτίου να γίνουν οι απαραίτητες διορθώσεις και αναπροσαρμογές, ώστε να αποφευχθεί η περίπτωση λανθασμένων ή ασαφών θεμάτων αλλά και τα ζητούμενα των θεμάτων να σχετίζονται απόλυτα με τις οδηγίες διδασκαλίας.

3. Τα θέματα να ταξινομηθούν κατά κεφάλαιο ή κατά διδακτική ενότητα, ώστε να είναι ευχερέστερη η αξιοποίησή τους κατά τη διδασκαλία.

Ενδεικτικά για τη Β΄ Λυκείου:

Β΄ ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ

Μάθημα

Ώρες

διδασκαλίας

Σημερινός

αριθμός

θεμάτων

Ενδεικτικός αριθμός

θεμάτων

Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία

Φυσική (μάθημα προετοιμασίας)

Νέα Ελληνική Γλώσσα

Φυσική

Φιλοσοφία

Βασικές Αρχές Κοινωνικών Επιστημών (μάθημα προετοιμασίας)

Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία   (μάθημα προετοιμασίας)

Πολιτική Παιδεία

Χημεία

Θρησκευτικά

Νέα Ελληνική Λογοτεχνία

Γαλλικά

Άλγεβρα

Μαθηματικά (μάθημα προετοιμασίας)

Βιολογία

Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των H/Y

Γεωμετρία

Γερμανικά

Για το Δελτίο Τύπου πατήστε εδώ.