ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΤΗ ΔΔΕ ΒΟΙΩΤΙΑΣ

Αθλητικές Γιορτές 2014 στη ΔΔΕ Βοιωτίας

Οι Αθλητικές Γιορτές της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Βοιωτίας, που διοργανώνονται από την Οργανωτική Επιτροπή Σχολικών Αγώνων, για πρώτη φορά φέτος πλαισιώνονται με παράλληλες δράσεις που σχεδίασαν και υλοποιούν ο Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων και τα ΚΕΣΥΠ Λιβαδειάς & Θήβας.

Σκοπός των δραστηριοτήτων είναι:

· Η πρόληψη και η αντιμετώπιση του εκφοβισμού, της βίας και του ρατσισμού στον αθλητισμό και το σχολείο,

· Η προώθηση και η εμπέδωση της αποδοχής, της αλληλεγγύης, της φιλίας, αλλά και

· Η πληροφόρηση για τις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές προοπτικές της ενασχόλησης με τον αθλητισμό.

Οι μαθητές, οι μαθήτριες και οι συνοδοί τους Καθηγητές Φυσικής Αγωγής, έχουν τη δυνατότητα εκτός από τις αθλοπαιδιές, να πάρουν μέρος και στις παράλληλες δραστηριότητες που υλοποιούνται, όπως τα παιχνίδια:

· «ΔΕΙΞΕ ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ», «ΜΠΛΟΚ ? ΤΑΠΑ ? ΠΑΣΑ»,

· «ΠΕΣ ΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΟΥ», «ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΓΙΑ 5 ΛΕΠΤΑ» κ.α.

Επίσης στους κατάλληλα διαμορφωμένους χώρους ? «περίπτερα», μπορούν:

· Να ενημερωθούν από αναρτημένο κι άλλο έντυπο υλικό, (πόστερ, αφίσες, φυλλάδια),

· Να επιλέξουν και να παρακολουθήσουν βίντεο και διαφάνειες σχετικές με τις υλοποιούμενες δράσεις,

· Να δημιουργήσουν και να «ανεβάσουν», επιτόπου, το δικό τους ηλεκτρονικό μήνυμα,

· Να έχουν πρόσβαση σε αρχειοθετημένο υλικό επαγγελματικής πληροφόρησης,

· Να επικοινωνήσουν απευθείας με τους υπεύθυνους των δομών (ΚΕΣΥΠ, ΣΣΝ).

Φιλοδοξούμε όλοι οι συμμετέχοντες να έχουν μια συναρπαστική

και συνάμα ωφέλιμη εμπειρία.

Ας μην μείνει κανείς θεατής.

Ας μπούμε όλοι στο αληθινό παιχνίδι, που μόλις άρχισε.

Στις παράλληλες δραστηριότητες η συμμετοχή είναι ελεύθερη και δεν απαιτείται δήλωση.

Η παρέμβαση υποστηρίζεται από:

· την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες, στα πλαίσια της καμπάνιας «και ΕΝΑ θύμα ρατσιστικής βίας είναι πολύ»

· Την Football Against Racism in Europe (FARE) UEFA ? FIFA ? ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ