ΝΕΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΥΣ 2013

Διαδικασία νέας εγγραφής στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση πολυτέκνων-επιτυχόντων στις πανελλαδικές εξετάσεις 2011

Σύμφωνα με τις διατάξεις της με αριθμ. Φ.253/84153α/Β6/2013 (ΦΕΚ 1665 τ. Β?) Υπουργικής Απόφασης που εκδόθηκε κατ? εξουσιοδότηση του Νόμου 4142/2013 (ΦΕΚ 83 Α΄) και στον οποίο συμπεριλαμβάνεται διάταξη που αφορά στους πολυτέκνους και τέκνα πολυτέκνων που συμμετείχαν στις διαδικασίες επιλογής για την εισαγωγή τους στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση του έτους 2011, και συγκεκριμένα στους υποψηφίους που είτε συμμετείχαν στις πανελλαδικές εξετάσεις έτους 2011 ΓΕΛ και ΕΠΑΛ (ομάδα Α? και Β?), είτε υπέβαλαν το 2011 νέο μηχανογραφικό διατηρώντας τη βαθμολογία και τα μόρια των δύο προηγούμενων ετών με σκοπό να διεκδικήσουν το 10% των θέσεων και βάσει της βαθμολογίας τους ήσαν επιτυχόντες με τις ειδικές κατηγορίες ως πολύτεκνοι και τέκνα πολυτέκνων και οι οποίοι δεν δήλωσαν ότι ανήκουν στις ειδικές κατηγορίες ως πολύτεκνοι και τέκνα πολυτέκνων για οποιοδήποτε λόγο, σας γνωρίζουμε τα εξής:

Όσοι εκ των ανωτέρω, δηλαδή πολύτεκνοι και τέκνα πολυτέκνων που συμμετείχαν στις διαδικασίες επιλογής για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση έτους 2011 και οι οποίοι δεν δήλωσαν ότι ανήκουν στις ειδικές κατηγορίες ως πολύτεκνοι και τέκνα πολυτέκνων για οποιοδήποτε λόγο,είτε δήλωσαν αλλά κρίθηκαν ως πολύτεκνοι σε συγκεκριμένη μόνο Διοικητική Περιφέρεια και οι οποίοι επιθυμούν να υποβάλουν αίτηση για την άσκηση του δικαιώματός τους νέας εγγραφής καλούνται από Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου έως και Δευτέρα 7 Οκτωβρίου 2013 να προσέλθουν οι ίδιοι ή εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπός τους, σε οποιοδήποτε ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ της επιλογής τους, προσκομίζοντας το δελτίο Αστυνομικής τους ταυτότητας ή το διαβατήριό τους προκειμένου να ταυτοποιηθούν και να υποβάλουν σχετική Αίτηση ? Υπεύθυνη Δήλωση (συνημμένο υπόδειγμα 1) και θα την υπογράψουν παρουσία του Διευθυντή ή Υποδιευθυντή του σχολείου. Ο υποψήφιος θα παραλάβει τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης για την άσκηση του δικαιώματος της νέας εγγραφής, αποδεχόμενος να προσκομίσει τα δικαιολογητικά που θα αποδεικνύουν τα όσα δήλωσε, όταν αυτά του ζητηθούν.

ΕΚΔΟΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ

Μετά την επεξεργασία των ανωτέρω αιτήσεων σύμφωνα με τις παραμέτρους του άρθρου 1 παρ. 2 της με αριθμ. Φ.253/84153α/Β6/2013 (ΦΕΚ 1665 τ. Β?) Υπουργικής Απόφασης, την έκδοση Υπουργικής Απόφασης με τους κυρωμένους πίνακες επιτυχόντων πολυτέκνων έτους 2011 και την κοινοποίησή της στις γραμματείες των Σχολών και των Τμημάτων όλων των Πανεπιστημίων, των ΤΕΙ και των Ανωτάτων Εκκλησιαστικών Ακαδημιών της χώρας, οι επιτυχόντες θα πρέπει εντός ορισμένης προθεσμίας που θα ανακοινωθεί με σχετικό δελτίο τύπου, να προσέλθουν προσωπικά ή μέσω νομίμως εξουσιοδοτημένου εκπροσώπου τους για εγγραφή στην Γραμματεία του Τμήματος υποδοχής τους προσκομίζοντας τα εξής δικαιολογητικά:

- Αίτηση εγγραφής,

- Επικυρωμένο αντίγραφο απολυτηρίου,

- Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης,

- Επικυρωμένο αντίγραφο ταυτότητας,

- Πιστοποιητικό πολυτεκνικής ιδιότητας εκδοθέν από την ΑΣΠΕ, το οποίο είτε ίσχυε τον Σεπτέμβριο του 2011 είτε είναι πρόσφατης έκδοσης υπό τον όρο η πολυτεκνία να ίσχυε και τον Σεπτέμβριο του 2011, γεγονός που θα ελέγξει και θα επιβεβαιώσει η γραμματεία της κάθε σχολής ή του κάθε τμήματος.

- Υπεύθυνη Δήλωση του υποψήφιου (κατά το συνημμένο υπόδειγμα 2) στην οποία δηλώνεται ανάλογα με την περίπτωση ότι α) δεν είναι εγγεγραμμένος σε άλλη σχολή ή τμήμα της Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα   ή   β) είναι εγγεγραμμένος σε άλλη σχολή ή τμήμα της Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα και θα προσκομίσει τη βεβαίωση διαγραφής του από την εν λόγω σχολή προκειμένου να ολοκληρωθεί η διαδικασία νέας εγγραφής, εντός πέντε (5) εργάσιμων ημερών από την ανακοίνωση των προς νέα εγγραφή υποψηφίων από το οικείο τμήμα.

Για Υποδείγματα πατήστε εδώ.

Για σχετική εγκύκλιο πατήστε εδώ.

Για το Δελτίο Τύπου πατήστε εδώ.