ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ 2013

Προκηρύχθηκε από το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας η εισαγωγή και κατάταξη σπουδαστών - σπουδαστριών στα Ανώτατα Στρατιωτικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (ΑΣΕΙ) και τις Ανώτατες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών (ΑΣΣΥ) κατά το ακαδημαϊκό έτος 2013 - 2014.

Στην εγκύκλιο αναφέρεται η διαδικασία, οι προϋποθέσεις και οι ημερομηνίες αιτήσεων των υποψηφίων Πανελλαδικών Εξετάσεων για την εισαγωγή τους στις Στρατιωτικές Σχολές καθώς και η καταληκτική ημερομηνία υποβολης των αιτήσεων (23 Απριλίου 2013).

Μετά το πέρας της ημερομηνίας αυτής, καμία αίτηση δεν γίνεται δεκτή.

Οι υποψήφιοι οφείλουν να υποβάλλουν τις αιτήσεις με συννημένα τα απαραίτητα δικαιολογητικά τους ΜΟΝΟ στη Σχολή πρώτης προτίμησης ή στη ΔΑΕ, εάν αυτή είναι Σχολή της Πολεμικής αεροπορίας.

Για το πλήρες κείμενο της εγκυκλίου, δείτε εδώ.

Για τις διευκρινιστικές οδηγίες της εγκυκλίου, δείτε εδώ.

Για τις οδηγίες συμπλήρωσης της αίτησης από τους υποψηφίους, δείτε εδώ.